ברק כהן משרד עו"ד

טיפים לניהול ירושה

מסמך צוואה וצוואה על גבי עט המספק טיפים לניהול ירושה.

כאשר אדם הולך לעולמו, רכושו נשאר לקרוביו. בין אם באמצעות צוואה ובין אם באמצעות דיני הירושה, העזבון יועבר לקרוביו. 

ירושה מגיעה עם המון אחריות, ומצריכה גמישות מחשבתית, נדיבות, מחשבה על האחר (שהוא למעשה בן משפחה שלכם) וצורך לאזן בצורה הוגנת בין כל הצדדים המעורבים. 

רגע לפני שאתם מתחילים את התהליך המורכב, אתם מוזמנים לקרוא מספר נקודות והמלצות בנוגע לאופן ניהול ההליך : 

רגע של לימוד עצמי

מדובר על עולם משפטי חדש, זר ולא מוכר. קל מאד לטעות, וכדאי ללמוד ולחקור את הנושא לעומק. קחו לכם זמן לקריאה ולמידה ותבינו על מה מדובר, בפני מה אתם עומדים, מול מי אתם מתמודדים ומה הדרך הנכונה עבורכם. אל תבצעו פעולות, אל תעשו מהלכים בלתי הפיכים. פשוט תקראו ותעמיקו בנושא. 

תקשורת ושיתוף פעולה

תקשורת פתוחה ושקופה עם שאר בני המשפחה המעורבים בתהליך היא מפתח חשוב להצלחה. תדברו ביניכם, תשתפו בציפיות שלכם ותקשיבו לציפיות של אחרים. תשתפו בחששות, ותצמצמו קונפליקטים אפשריים כבר בשלב מוקדם. באמצעות תקשורת טובה ובניית אמון, אפשר בקלות להתגבר על המכשולים, לעבור את הליך הירושה בהצלחה ולשמר את המורשת המשפחתית. 

רגשות המשפחה

כשם שעבורכם מדובר על אירוע מורכב, כך הדבר מהווה אירוע מורכב ורגיש עבור שאר בני המשפחה המעורבים. תדברו ביניכם, תנהגו בסבלנות האחד כלפי השני ותבטיחו בכך שמירה על ערכי המשפחה והמשך היחסים הטובים בתוך המשפחה. 

ייעוץ מקצועי

לאחר שלמדתם את הנושא, תפנו לעורך דין שעוסק בצוואות וירושות לייעוץ אישי ופרטני ותתחילו לגבש את האסטרטגיה הנכונה לטיפול בירושה. עורך הדין יכול גם להפנות אתכם לרואה חשבון ויועצים נוספים בהתאם לצורך. קיימת חשיבות עצומה לתכנון נכון של הירושה, על מנת להבטיח מעבר חלק של נכסים, השגת פטור צמצום חבות במס וצמצום מחלוקות אפשריות. 

בניית תיק הירושה

קחו לכם רגע, ותכינו תיק של הירושה. תערכו רשימה של הנכסים, של הזכויות וגם של החובות אם קיימים. לכל פרט ופרט תצמידו את האישורים הרלוונטיים. אם מדובר על נכס מקרקעין, תצרפו נסח טאבו. אם מדובר על חשבון בנק, תצרפו פלט של חשבון הבנק, וכן הלאה. הכנת התיק, ושמירה על המסמכים זמינים ונגישים, תחסוך זמן רב בהמשך ותסייע לנהל את העזבון בצורה חכמה ויעילה. 

הערכת שווי :

אחד הכלים להצלחה, הוא חלוקה שוויונית והוגנת של העזבון. במסגרת הכנת התיק, תבצעו הערכת שווי מסודרת של כל הנכסים. רשמו בפניכם את השווי של כל נכס ונכס. במידת הצורך, ניתן לשכור שירות מבעל מקצוע להערכה מדויקת ועדכנית של נכסים. הערכה נכסים והיערכות מתאימה, תסייע בחלוקה, ניהול והעברת הנכסים. 

הגנה על הנכסים

מאחר ומדובר על הליך שעשוי לקחת לא מעט זמן, מומלץ להיערך ולהגן על הנכסים הקיימים בעזבון באמצעות ביטוח מתאים. פעולה זו יכולה לסייע ולהגן על נכסי העזבון. מומלץ להתייעץ על הנושא עם סוכן ביטוח.

בחינת חובות

עזבון הוא לא רק זכויות, ועלול להכיל גם חובות. אם קיימים חובות, תערכו לקראתם ותנסו להגיע להסדר עם הנושים. גם את זה כדאי ומומלץ לבצע בזהירות, בשיתוף עם עורך הדין שיטפל עבורכם בעזבון. 

מיסוי :

בישראל אין מיסוי על ירושות, אולם במקרים מסוימים עלולה לקום חבות מס בעיקר בהקשר של נכסי מקרקעין. לכן חשוב להכיר את חוקי המס, להתייעץ עם עורך דין ולבחון מה הדרך הנכונה ביותר לחלוקת העזבון עם פטור ממס או במיסוי מינימלי.

קחו עוד רגע למחשבה:

ירושה היא עניין מורכב, גם משפטית וגם רגשית. התהליך כולו עלול לבלבל, וברוב המקרים תוכלו לקחת עוד רגע למחשבה. 

אחרי שתאספו את המידע, תתייעצו עם עורך דין בתום ותגבשו את האסטרטגיה, תקחו לכם עוד רגע למחשבה. כך תוכלו לקבל את ההחלטות בצורה מושכלת ונכונה. 

לרוב אין צורך בקבלת החלטה מהירה, ותמיד עדיף להחליט בדעה מיושבת ובשקילה יסודית של הפרטים, תוך ביצוע כל האיזונים הנדרשים. 

אם יש לכם עוד שאלות, אל תהססו לשאול. מדובר על הליך משפטי מורכב, שמצריך ידע רב בתחום ויכולת טובה להתיר את הסבך ולטפל בעזבון בצורה מדויקת ושוויונית. 

לשאלות נוספות, ניתן להשאיר פרטים, ואחזור אליכם בהקדם.

אני כאן. עבורכם !

לסוגיה המשפטית שלכם מגיעה התייחסות רצינית.
תתקשרו או תשאירו פרטים.
ניפגש, נכיר ואבחן את הפרטים לעומק.
תקבלו ממני הערכת מצב הוגנת ועניינית.
נדבר על סיכוי – סיכון בצורה הכי מדויקת והכי שקופה שאפשר.

לסוגיה המשפטית שלכם מגיעה התייחסות רצינית.
תתקשרו או תשאירו פרטים.
ניפגש, נכיר ואבחן את הפרטים לעומק.
תקבלו ממני הערכת מצב הוגנת ועניינית.
נדבר על סיכוי – סיכון בצורה הכי מדויקת והכי שקופה שאפשר.

מאמרים אחרונים

זוג מבוגר מקבל טיפים מיועצת פיננסית לניהול ירושה.

על צוואות, עתיד המשפחה וניהול עתידי נכון

על מנת להבטיח את עתיד המשפחה, מניעת סכסוכים עתידיים, אי הבנות ועימותים מיותרים, מומלץ לכתוב צוואה. את הצוואה נכתוב בעודנו בדעה צלולה ובעלי יכולת להביע רצון חופשי.
בטרם כתיבת הצוואה, כתבתי מספר טיפים לעריכה נכונה ובהירה של הצוואה.

למעבר לפוסט »
שני אנשי עסקים המעורבים בגישור משפחתי לוחצים ידיים מול רקע.

טיפים ויתרונות לגישור

היתרונות של הליך הגישור הנם יתרונות רבים וכאמור לעיל, בבסיס ההחלטה להתחיל הליך גישור נעוץ הרצון החופשי להיכנס לתהליך. כנסו לקרוא טיפים להליך גישור מדויק ונכון

למעבר לפוסט »