ברק כהן משרד עו"ד

תאונת עבודה ומיצוי זכויות מול המוסד לביטוח לאומי

פועל משטח משוכב על הרצפה עם קשת לראש.
(

אם חלילה נפגעת בתאונת עבודה, עומדות לרשותך זכויות רבות שיסייעו לך רפואית וכלכלית לעבור את תקופת ההחלמה ולאחר מכן. האפשרות למיצוי זכויות נועדה לעזור לך להתאושש בנחת בלי לדאוג לקשיי פרנסה. מיצוי הזכויות מול המוסד לביטוח לאומי יאפשר לך לטפל בעצמך ולחזור לעבודה כשתרגיש מוכן. 

מה לעשות לאחר תאונת עבודה :

כמובן שלאחר הפציעה, חובה לפנות לקבלת טיפול רפואי, ולהציג בפני הרופא את הפגיעה וסיבת הפגיעה ככול שאתה מסוגל לעשות כן. ישנה חשיבות גדולה בדיוק הדיווח לרופא, שכן המסמך הרפואי הראשוני ישמש בהמשך לטובת ההכרה בתאונה ובירור הזכויות הנלוות. 

לאחר הטיפול חובה לדווח למעסיק על התאונה ולתעד את הפרטים ככול הניתן. קיימת חשיבות עליונה לתיעוד, לראיות, צילומים, הקלטות וכל מסמך שיכול לסייע בהמשך להוכיח את דבר התאונה, את נסיבות התאונה ואת האחריות של הגורם המזיק לתאונה. 

מומלץ גם לפנות לעורך דין שמטפל בנפגעי תאונות עבודה, שילווה את התהליך וייצג אתכם בכל התהליך של מיצוי זכויות לאחר תאונת עבודה. 

הגשת התביעה למוסד לביטוח לאומי :

בהמשך יש להגיש את תביעה למוסד לביטוח לאומי להכרה בתאונה כתאונת עבודה, ולקבלת דמי פגיעה. בהתאם לחומרת הפגיעה, תהיה זכאי לקבל תשלום דמי פגיעה עד שלושה חודשים ממועד התאונה. על מנת לקבל את ההכרה בתאונה כתאונת עבודה ולקבל דמי פגיעה, יש למלא  תביעה לתשלום דמי פגיעה והודעה על פגיעה בעבודה למוסד לביטוח לאומי עם אישור המעסיק, ולהגיש את התביעה למוסד לביטוח לאומי במקום מגורייך. 

ועדה רפואית לקביעת דרגת נכות :

בתום שלושת החודשים, ניתן להגיש תביעה לקביעת דרגת נכות במוסד לביטוח לאומי. לאחר הגשת התביעה תוזמן לוועדה רפואית של המוסד לביטוח לאומי. במסגרת הוועדה הרפואית, יש להציג את הטענות, להציג מסמכים רפואיים תומכים, חוות דעת וכל מסמך נוסף לתמיכה בטענות. 

לרוב, בשלב זה תקבע נכות זמנית למספר חודשים והקצבה שתינתן תחושב בהתאם לאחוזי הנכות הזמניים והשכר הקובע לפני התאונה. על החלטת הרופא ניתן לערער לוועדה רפואית לעררים, או לחילופין להגיש תביעה לנכה נזקק זאת במידה ולא חזרתם לעבודה.

בהמשך עם תום הנכות הזמנית, תוזמן לוועדה נוספת שתקבע את אחוזי הנכות העדכניים. בהתאם למצבך הרפואי תקבע הנכות הזמנית, או לרוב הנכות הצמיתה. 

ערעור על וועדה רפואית :

ניתן כמובן לערער על הקביעה לוועדה רפואית לעררים, שתורכב משלושה רופאים שישובו ויבחנו את התיק מחדש ויבדקו אם נפלה טעות בוועדה מדרג ראשון. בהתאם, ועדת הערר מוסמכת לקבוע את הנכות מחדש ולקבוע את הנכות הצמיתה או לחילופין הנכות הזמנית. 

ערעור לבית הדין לעבודה :

גם על החלטת וועדת ערר ניתן לערער לבית הדין לעבודה בשאלות בשאלות משפטיות, על מנת להציג את המקרה בפני בית הדין לעבודה ולבקש מבית הדין להחזיר את התיק לדיון נוסף בוועדה הרפואית. 

הגשת תביעה נזיקית :

חשוב לציין כי המוסד לביטוח לאומי הוא רק גורם אחד שניתן לתבוע במקרים של תאונות עבודה. גורם נוסף הוא המעסיק נגדו ניתן להגיש תביעה במקרים של רשלנות. גורם אחר הוא חברות ביטוח במקרה של ביטוח תאונות, ביטוח אובדן כושר עבודה וכיו"ב. במקרה שתאונת העבודה הייתה גם תאונת דרכים, ניתן גם לתבוע את חברת הביטוח שביטחה את הרכב בביטוח חובה. 

איך אני יכול לעזור לך :

את כל התהליך מומלץ לבצע עם עורך דין שעוסק בתחום ויכול לטפל עבורכם בכל התהליך מול המוסד לביטוח לאומי. ישנה חשיבות למילוי נכון ומדויק של הטפסים. ישנה חשיבות לנוכחות ולייצוג של עורך דין על מנת לקבל טיפול מקצועי ונכון במיצוי הזכויות שלכם. ההליך מול המוסד לביטוח לאומי הנו הליך מורכב, שמצריך ידע, ניסיון ויכולת מוכחת לפעול מול המוסד לביטוח לאומי. 

הכרת הזכויות, והבנת הזכויות תסייע לך מאד במיצוי הזכויות וקבלת כל ההטבות שמגיעות לך בעקבות התאונה. אם נפגעת בתאונת עבודה, אל תהסס ופנה עוד היום לקבלת עזרה מקצועית וליווי צמוד בתהליך. אם נפגעת בתאונת עבודה עומדת בפנייך תקופה מורכבת, לא ידועה ולא מוכרת. 

יש לי את כל הכלים המקצועיים והידע לסייע לך, ללוות אותך ולתת לך מענה מדויק וטוב עבורך. 

כל שנשאר לך זה להשאיר פרטים, ואחזור אלייך בהקדם.

אייקון אזניות

צרו קשר עם

עו"ד ברק כהן

אייקון בקנה מידה דיני בעיגול חום.

תחומי התמחות

אני כאן. עבורכם !

מאמרים אחרונים בנושא ביטוח לאומי