ברק כהן משרד עו"ד

המרדף התמידי אחר הצדק - ליטיגציה בישראל

שופט מציג פטיש במהלך הליך משפטי.

הכל מתחיל בשיחת טלפון, ופגישת ייעוץ ראשונית וערימות מסמכים המוגשים אליך לעיון ולימוד. 

בנקודת הזמן הזו, מתחילים להעריך את המקרה, להבין מה הדרך הנכונה לפתור אותו והאם הגשת תביעה היא הפתרון הנכון. 

לעיתים מגישים את התביעה מיידית, לעיתים מבצעים מהלכים מקדימים. 

כאן נכנס לתמונה הניסיון והידע המקצועי. 

אם מחליטים על הגשת תביעה, מתחילים לאסוף ראיות, לגבש את התמונה המשפטית, לבחון נקודות חוזקה, וכן – גם נקודות תורפה. 

לא משאירים שום דבר ליד המקרה ! 

לאחר שאספנו את החומרים, מגישים את התביעה לבית המשפט. מכאן הכל מתחיל להתגלגל בקצב משפטי משלו. 

קדם המשפט

כאן המשפט מתחיל! 

כאשר מגיע שלב קדם המשפט, זו תהיה ההזדמנות הראשונה להציג את המקרה בפני בית המשפט. מדובר על הצגה ראשונית של המקרה, אולם במקרים רבים ניתן ללמוד מהשאלות שנישאל על ידי בית המשפט, מה הלך הרוח ואיך הם רואים את המקרה. 

בשלב קדם המשפט חשוב מאד להיות קשובים לשאלות, להיות קשובים להלך הרוח באולם ולנווט את התיק למחוזות הרצויים לך וללקוח אותו אתה מייצג. 

לעיתים בית המשפט ינסה לשלוח את התיק לגישור ; במקרים אחרים בהם לא ניתן להתגבר על מחלוקת מסוימת ממנים מומחה בתחום רלוונטי לסכסוך ; במקרים אחרים יכולים להפנות את התיק לבוררות חיצונית. כל מקרה לגופו. 

ישנם מקרים אחרים בהם התיקים מסתיימים בקדם משפט, בין אם בפשרה ובין אם בהסדר אחר. לכן יש חשיבות גדולה להגיע מוכנים לקדם משפט ולהיות ערוכים לכל תרחיש. 

הגשת תצהירי עדות ראשית :

לעיתים רבות קדם המשפט לא צולח והצדדים לא מצליחים להגיע לפשרה או הסדר בתיק. 

לא נורא ! זה חלק מההליך. 

במקרה כזה בית המשפט ישלח את הצדדים להגיש תצהירי עדות ראשית. למעשה מדובר על הגשת העדות שלנו, סיפור המקרה שלנו, בגוף ראשון לבית המשפט. 

את תצהיר העדות הראשית אני אכתוב ביחד אתכם, כאשר נחדד ונדייק את סיפור המקרה בצורה המדויקת ביותר. לתצהיר עדות ראשית נצרף כל מסמך רלוונטי, שיתמוך בטענות שלנו ויסייע לנו לנצח את התיק. 

הוכחות

זה השלב המכריע ! 

רגע האמת אליו כולם מתכנסים, המתח באולם גובר וכולם רוצים לנצח את התיק.  

כאן הנקודה בה נבחנת המיומנות המשפטית, והחשיבות שיש לצדכם עורך דין מיומן ומהימן שיידע להגן על הזכויות שלכם. 

עבודת ההכנה לקראת הדיון חייבת להיות מאד מעמיקה, וכוללת את לימוד התיק, הכנת שאלות לחקירה נגדית אפקטיבית וטובה – וכל זאת במטרה לנצח את התיק. 

תפקידיו של עורך הדין רבים וכוללים בין היתר את ניהול התיק עבורכם, את הצורך לערער את העדות של הנחקר, לערער את אמינותו ולפגוע בטיעוניו. שלב זה מאפשר לעורך הדין לשלוט בנרטיב הכללי, לחשוף את האמת ולהדגיש את הסתירות של הצד השני ולפעול על מנת להגן עליכם. 

במסגרת החקירה הנגדית עורך הדין ינסה : 

  1. לאתגר את אמינות העד : לצורך כך נבחן את התנהגותו, את הצהרותיו ואת חוסר העקביות בדבריו. בדיקות רקע, הכנה מוקדמת מהווים אף הם חלק בלתי נפרד מההכנה של החקירה, כל זאת במטרה לערער ולהחליש את עדות העד. 
  2. לגלות חוסר עקביות : מטרה נוספת היא להציג חוסר עקביות בדבריו של העד. לעיתים בין דברים שנאמרים על דוכן העדים לעומת דברים שנאמרו בתצהיר או בכתב התביעה. לעיתים חוסר עקביות בין דברים פומביים שאמר העד, לבין דברים שהוא אומר כעת. חוסר עקביות משפיע על האמינות, ועלול לערער את אמינות העד. 
  3. לשלוט על הנרטיב : בחקירה נגדית יש לעורך דין החוקר את האפשרות לשלוט על הנרטיב, להציג פרשנויות שונות לאירועים ולהטיל ספק בגרסת העד וכמובן מהימנותו. לעיתים פעולות אלה יכולות לייצר את הספק הסביר הנדרש, או לא לאפשר עמידה בנטל הראייה ולהיפך. 
  4. לחלץ עדות חיובית ללקוח : לעיתים בחקירה נגדית ננסה גם לקבל עדות מחזקת לגרסה של הלקוח שלנו. כך בסדרת שאלות מדויקות, נוביל את העד לספק מידע או תשובה שתסייע ללקוח.
  5. לשלוט ברצף האירועים : לעורך הדין החוקר יש במה יחסית נרחבת להציג את טענותיו, להציג את השאלות ולעצב ביעילות את האירועים, במטרה להציג את המקרה בצורה המשכנעת ביותר.  

סיכומים

לאחר תום דיון ההוכחות במרבית המקרים, בית המשפט ישלח את הצדדים לכתוב את הסיכומים שלהם. במקרים מסוימים, הסיכומים יוצגו בעל פה. 

במסגרת הסיכומים ניתנת לנו הזדמנות אחרונה ומכרעת להציג את הטיעונים בצורה משכנעת. כאן נכנסת לפעולה כל עבודת ההכנה שביצענו מראש. כך, בשימוש מושכל בחומרים שהגשנו ובחקירה הנגדית שביצענו, נציג בפני בית המשפט את הסיכומים בצורה משכנעת. 

במסגרת הסיכומים נפנה את בית המשפט לכל סתירה, לכל עדות לא אמינה, לכל חוסר עקביות ולכל אירוע שיכול לשרת את הלקוח. בנוסף נדאג להדגיש את כל החוזקות של התיק שלנו, ולהציג פסיקה מתאימה שתתמוך בטענות שלנו. 

בסיכומו של דבר, בית המשפט יקבל מסמך מקיף ויסודי, שיכיל את כל הטענות שלנו ואת כל התוצרים שיסייעו לנו ועלו בדרך במסגרת ההליך המשפט. 

פסק הדין

עם תום הגשת הסיכומים, בית המשפט יפנה לכתיבת פסק הדין. במסגרת פסק הדין, יכריע בית המשפט בתביעה, ויפסוק לטובת אחד הצדדים. פסיקה יכולה להיות קבלת חלקית של התביעה, קבלה של כל התביעה וגם דחייה של התביעה. 

על פסקי דין ניתן לערער לבית המשפט בערכאה גבוהה יותר. 

סיכום

תפקידו של עורך הדין בניהול המשפט הוא תפקיד דרמטי ורב חשיבות. באמצעות הגשת התביעה הנכונה, הצגה נכונה של החומרים והמקרה לאורך כל הדרך, באמצעות ניהול חקירה נגדית אפקטיבית וכתיבת סיכומים מעולים – ניתן לנצח את התיק. 

אני מופיע בבתי המשפט משנת 2006 וצברתי ניסיון רב בליטיגציה אזרחית.
אם עומד בפניכם אתגר משפטי ופגיעה בזכויותיכם אתם מוזמנים להשאיר פרטים ואחזור אליכם בהקדם. 

אייקון אזניות

צרו קשר עם

עו"ד ברק כהן

אייקון בקנה מידה דיני בעיגול חום.

תחומי התמחות

אני כאן. עבורכם !

מאמרים אחרונים בנושא משפט אזרחי