ברק כהן משרד עו"ד

ירושות

משפחה יורשת פטיש.

העברת נכסים מדור לדור במסגרת דיני הירושה מהווים חלק בלתי נפרד מהחיים, והיערכות נכונה וניהול נכסים נכון, יסייע רבות לדור הבא. 

באמצעות ניהול נכון של העזבון, גמישות אישית של הצדדים המעורבים ותכנון קדימה, נוכל לסייע רבות לבני המשפחה לנהל את העזבון ולחלקו בצורה נכונה וטובה. 

רקע כללי :

דיני הירושה בישראל מתנהלים תחת הוראות חוק הירושה, המתווה ומגדיר את המסגרת המשפטית במסגרתה נכסים עוברים מאדם לאדם לאחר פטירה. העקרון המנחה את דיני הירושה הוא עקרון חופש הבחירה והרצון החופשי, ועל מנת לממש את העקרון תמיד מומלץ לחתום על צוואה. 

חתימה על צוואה מאפשרת לנו לממש את זכות הבחירה, להגדיר את חלוקת הנכסים בצורה מדויקת ונכונה בהתאם לרצון שלנו. אולם, במקרים בהם אדם לא השאיר אחריו צוואה, נכנסים לתוקף דיני הירושה ומגדירים את אופן חלוקת הרכוש. 

דיני הירושה קובעים את אופן חלוקת הרכוש בין הקרובים של הנפטר, שנותרו בחיים. כל זאת בהתאם לקרבה ולסדר הירושה הספציפי. החוק מתעדף את בני הזוג, ילדים ובהמשך הורים, אחים וגם קרובי משפחה אחרים במקרה שאין קרובי משפחה מדרגה ראשונה. 

החוק בנוי על מנת להבטיח חלוקה הוגנת ונכונה של הרכוש לאחר פטירת אדם שלא הותיר אחריו צוואה. אולם במקרים רבים ובהיעדר צוואה עלולות להתרחש תאונות משפטיות, סכסוכי ירושה קשים שאף עלולים להוביל לפירוק משפחות. 

בקשה לצו ירושה

במקרה של פטירת קרוב, יש להגיש בקשה לקבלת צו ירושה לרשם לענייני משפחה. הבקשה תוגש על ידי אחד היורשים תוך עדכון יתר היורשים על הגשת הבקשה. לרוב, כאשר הבקשה מוגשת בהסכמה, יחתמו על הצדדים הרלוונטיים על הבקשה לצו ירושה והיא תוגש במשותף. 

בהיעדר התנגדות לצו הירושה, בקשה לצו ירושה תאושר תוך מספר שבועות ותקבלו לידיכם צו ירושה. עם צו הירושה ניתן לבצע את מימוש הנכסים בעזבון המנוח, משיכת כספים מהבנק, העברת זכויות על נכסי מקרקעין ועוד.

מעבר להיבט המשפטי, קיימת גם חשיבות אישית ומשפחתית להגשת הצו בהסכמה. ביצוע הפעולות המשפטיות בהסכמה, יחזקו את הקשר המשפחתי ויבטיחו את המשך היחסים הטובים במשפחה. 

באופן הזה תבטיחו את המורשת המשפחתית, תוכלו להתרכז ביקרים לכם מכל ולהמשיך ליהנות בתא המשפחתי המורחב לשנים רבות. חלוקה שוויונית והוגנת תחזק את האמון ותסייע לכם רבות בהמשך. 

התנגדות לצו ירושה

כאן מתחילות הבעיות המשפטיות ! 

כאשר צד קשור מגיש התנגדות לצו ירושה, הרי שבמקרה כזה הטיפול יעבור לבית המשפט לענייני משפחה. שם תתחיל התנהלות משפטית, במסגרתה כל צד יטען לזכויותיו בעזבון ולבסוף בית המשפט הוא שיכריע. 

כמובן שבדרך עשוים להיות פתרונות משפטיים שונים כגון הפניית התיק להליכי גישור, הפניית התיק למומחה או כל פתרון משפטי אחר מניח את הדעת. אולם לעיתים הסכסוך המשפטי עלול להתעצם עד כדי ניהול הליך משפטי שלם בדבר הירושה ואופן חלוקתה. 

זכרו

פתרון מוסכם תמיד עדיף על פתרון משפטי כפוי

משפט זה נכון בפרט בכל הקשור לירושות, המערבות ביניהן רגשות אישיים ועלולים להתגלגל לסכסוכים משפחתיים. 

איך אני יכול לעזור לכם

ניהול הירושה ואופן חלוקתה היא עניין מורכב ורגיש, המצריך מיומנות מקצועית וקשב רב לצרכי הצדדים המעורבים. 

ברגישות והקשבה יסודית, תוך בחינה מעמיקה של העזבון והבנת דיני הירושה, אני יכול לסייע לכם בחלוקת העזבון. באמצעות טיפול אישי ממוקד, הכוונה מקצועית ותקשורת פתוחה, אעשה כל שביכולתי על מנת לסייע לכם לנהל את הירושה בצורה חכמה ויעילה. 

מוזמנים להשאיר פרטים, ואחזור אליכם בהקדם.

אייקון אזניות

צרו קשר עם

עו"ד ברק כהן

אייקון בקנה מידה דיני בעיגול חום.

תחומי התמחות

אני כאן. עבורכם !

מאמרים אחרונים בנושא משפט אזרחי