ברק כהן משרד עו"ד

מכירת בית או דירה – דגשים והמלצות

שני אנשי מכירות של נכס לוחצים ידיים על בית לדוגמא.

מכירת של הבית תמיד כרוכה באתגר לא פשוט. גם בהיבטים המשפחתיים – אישיים, אריזת הבית, מעבר, רכישת בית אחר ועוד. 

אבל גם בהיבטים המשפטיים של מכירת בית בישראל. 

על מנת לעבור את המכירה בהצלחה, וגם לצאת עם חוויה טובה בתוך כל האירוע, כתבתי מדריך קצר העוסק בהליך המכירה. 

הכנת הבית למכירה

מכירת הבית מחייבת הכנה מקדימה. 

כמובן שיש את המשמעות הפיזית של הכנת הבית למכירה לרבות ניקיון, צביעה במידת הצורך וניקוי החצר והגינה. אבל מעבר לכך אני מדבר על הכנה משפטית של הבית לרבות איסוף כלל המסמכים הרלוונטיים להוכחת בעלות, היתרי בנייה, שעבודים קיימים, משכנתאות אם יש וכיו"ב. 

הכנה מקדימה של כל המסמכים, תאפשר הכנת תיק משפטי לבית, ותאפשר לקדם את העסקה למכירת הבית בצורה מהירה ויעילה. כאשר כל המסמכים מרוכזים, וכל הפעולות ננקטו בצורה מסודרת, הרבה יותר פשוט והרבה יותר יעיל לקדם את העסקה. 

קביעת המחיר

באמצעות מתווכים ושמאים עמם אני עובד, ניתן לבצע הערכה ראשונית של שווי הבית. עם הנחיות מתאימות, והצגה מדויקת של המידע, ניתן יהיה לקבוע את מחיר הבית ולצאת בפרסום מתאים על מנת לקדם את המכירה. 

חלק חשוב מהליך הפרסום הוא שיווק נכון של הבית. בין אם בעצמכם ובין אם באמצעות בעלי מקצוע בתחום. ניהול הליך שיווק מדויק, יסייע במכירה מהירה וטובה של הבית. 

בשיחת ייעוץ אני יכול לעזור במתן דגשים על יתרונות מסוימים בבית כגון רישום מלא בטאבו, או היעדר שעבודים ומשכנתאות ויתרונות נוספים. 

המו"מ :

אחרי שהראיתם את הבית לקונים פוטנציאליים, יתחיל שלב המו"מ על הבית, על המחיר, על מועדי התשלום ומועדי המסירה. המו"מ מצריך הבנה מעמיקה הזכויות שלכם, הגדרה מדויקת של פרטים עליהם אתם יכולים להתפשר ופרטים שהם מבחינתכם קו אדום. 

במסגרת המו"מ גם נבצע גילוי נאות בנוגע לבית או לדירה הנמכרים. אם יש פגם כלשהו בבית או בדירה, נזילה, חריגה, סכסוך גבולות או כל דבר שיכול לייצר תאונה משפטית, מומלץ לגלות אותו מראש. גילוי נאות בעסקת מקרקעין, יחסוך המון בעיות עתידיות ויאפשר לקיים את העסקה בראש שקט. 

אני יכול לסייע לכם במסגרת המו"מ, לייעץ ולהנחות בדבר קווים מנחים וסגירת הפרטים של העסקה. לעיתים הגמשה בפרט מסוים בעסקה, יכולה לשחרר חסמים אחרים בעסקה ולאפשר לעסקה להתגלגל במהירות וביעילות. יש לי את הכלים לסייע לכם גם בזה ובמו"מ מדויק ורגיש אסייע לכם להשלים את העסקה. 

ההסכם המשפטי:

אז אחרי כמה וכמה כוסות קפה עם מספר קונים פוטנציאליים, מו"מ ממושך אך יעיל, הצלחתם לסגור את פרטי העסקה. בשלב זה אתחיל לעבוד על ההסכם המשפטי, במטרה להגן על מלוא הזכויות שלכם ולאפשר לכם לחתום על הסכם הטוב ביותר. 

מכירת בית כרוכה בפרטים רבים וצורך לסנכרן בין כולם ולהציג הסכם מדויק וטוב. כאן בדיוק עבודת ההכנה של המסמכים בתחילת הדרך יכולה לסייע ולזרז את הליך הכנת ההסכם. 

במסגרת ההסכם נציג את מלוא פרטי הבית או הדירה הנמכרים, את תנאי העסקה, לוחות זמנים של העסקה, לוח תשלומים, מנגנוני בטחון בעסקה, גילוי נאות ועוד. תפקידי להגן על האינטרסים שלכם ולהבטיח שהעסקה תעבור בצורה חלקה וטובה. בכך תוכלו להתמקד בהמשך החיים השוטפים וליהנות משקט נפשי לאורך כל העסקה. 

לאחר שההסכם מוכן, אציג בפניכם את ההסכם, לפני החתימה ! 

ההסכם יוצג על מסך גדול וגם בהדפסה על נייר. כך נעבור סעיף סעיף לבדיקת התאמה לצורך האישי שלכם. קיימת חשיבות גדולה בעיני להצגת ההסכם, וידוא הבנתו על ידיכם וחתימה בראש שקט, נקי ממלכודות משפטיות ומותאם היטב לצרכי הלקוחות. 

מהלך העסקה

לאחר החתימה על ההסכם למכירת הבית, הקונה יפקיד את המקדמה על הבית בידי עורך הדין של המוכר עד לרישום הערת אזהרה לטובתו של הקונה. לאחר רישום הערת האזהרה, ישוחרר הכסף לידי המוכרים של הבית והעסקה תתחיל להתגלגל. 

מעת לעת נדרש לבצע מספר פעולות כגון העברת מכתב כוונות לסילוק המשכנתא על הבית. העברת אישורים מתאימים על סילוק המשכנתא ועוד. כך, תשלום אחר תשלום יבוצע עד להשלמת העסקה, פינוי הבית והעברתו בשעה טובה לידי הקונים. 

איך אני יכול לעזור לך

מכירת בית יכולה להיות חוויה טובה, מוצלחת ומתגמלת ובתנאי שמבצעים אותה בתכנון אסטרטגי נכון ומדויק. שיתוף פעולה הדוק עם עורך דין בתחום המקרקעין ישפר את הצלחת העסקה ויאפשר את השלמת העסקה בצורה טובה וחלקה. 

אני אטפל בכל היבטי העסקה בצורה מדויקת, באופן שיאפשר לכם להתמקד בשאר היבטי החיים ולהתקדם בעסקה בראש שקט. 

מוזמנים להשאיר פרטים ואחזור אליכם בהקדם.

אייקון אזניות

צרו קשר עם

עו"ד ברק כהן

אייקון בקנה מידה דיני בעיגול חום.

תחומי התמחות

אני כאן. עבורכם !

מאמרים אחרונים בנושאי נדל"ן ומקרקעין