ברק כהן משרד עו"ד

נכות כללית

שני אנשי עסקים יוצרים קשר למרות מוגבלויות פיזיות.

במקרה של מחלה או פגיעה ניתן להגיש תביעה למוסד לביטוח לאומי במסלול של נכות כללית. ככלל המדינה מאפשרת לאנשים בעלי מוגבלויות למצות את הזכויות שלהם במסגרת המוסד לביטוח לאומי. 

מי זכאי לקבצת נכות כללית

הזכאות היא לכל אזרח, בכפוף למבחני גיל והכנסה וכמובן קיומה של נכות. מי שיוכר כבעל נכות, עשוי להיות זכאי לקבל קצבת נכות בגין מגבלות או מגבלות מהן אותו נפגע סובל. 

הגשת תביעה לנכות כללית

הגשת התביעה לקביעת דרגת נכות עלולה להיות מעט מבלבלת וסבוכה. ההליך עצמו כמו כל הליך בירוקרטי מתחיל מאיסוף מסמכים רפואיים והגשת טפסים למחלקת נכות כללית בסניף המוסד לביטוח לאומי בסמוך מקום מגוריכם. 

​לטפסים יש לצרף כאמור את המסמכים הרפואיים התומכים בקיומה של המגבלה וזאת על מנת להוכיח את קיומה של הנכות. לכך יש לצרף גם אישור רופא על הליקויים בגינם מתבקשת קביעת דרגת הנכות, אישורים ממקום העבודה במידה ואתם עובדים, חוות דעת מומחים ומסמכים רלוונטים נוספים. 

הזמנה לוועדה רפואית

לאחר הגשת התביעה במוסד לביטוח לאומי, תקבלו הזמנה לעמוד בפני וועדה רפואית לבדיקה בפני וועדה רפואית של המוסד לביטוח לאומי. הבדיקה תתבצע בהתאם למבחנים הקבועים בתקנות המוסד לביטוח לאומי ובהתאם לקביעת הרופא תקבע את הנכות. 

​הוועדה הרפואית הנה גוף שמורכב לרוב מפקיד המוסד לביטוח לאומי, ורופא בתחום המומחיות של הפגיעה. אם יש יותר מתחום פגיעה אחד, ימונו מספר רופאים בהתאמה לדון בתביעת הנכות ולקבוע את הנכות בתחום הרלוונטי. 

לוועדה זו מומלץ להגיע עם מלווה מטעמך, עם עדיפות כמובן להגיע עם עורך דין שמטפל בתביעות לנכות כללית, ויודע איך להציג את המקרה שלכם בפני הוועדה. 

​במסגרת הוועדה הרפואית של המוסד לביטוח לאומי, מומלץ לטעון את מלוא הטענות שלכם באופן ממוקד וברור, ולהסב את תשומת לבם של הרופאים לפגיעות הקשורות לתביעה. ההתנהלות מול הוועדה צריכה להיות מקצועית ומכבדת, תוך שצריך לזכור שמולנו עומדים רופאים שתפקידם לקבוע את דרגת הנכות במסגרת התביעה לנכות כללית. 

לכן חשוב להגיע מוכנים, ממוקדים ולהציג את הטיעונים בצורה מכובדת וטובה. מידע נוסף על הוועדה הרפואית וטיפים חשובים כיצד להתנהל בוועדה רפואית של המוסד לביטוח לאומי, ניתן לקרוא כאן (להוסיף קישור למאמר טיפים)

ערר על החלטת הוועדה

על החלטות הוועדה ניתן להגיש ערר לוועדת עררים, שתתכנס בהרכב רפואי מחודש ותדון בתביעה שלכם לנכות כללית. וועדת הערר לנכות כללית תתכנס לרוב בהרכב של שלושה רופאים, ומוסמכת לדון מחדש בתביעה על כל המשתמע מכך. 

על החלטה של וועדת עררים ניתן להגיש במקרים מסוימים ערעור לבית הדין לעבודה, ובמקרים מסוימים ניתן להגיש בהמשך את התביעה מחדש.

איך אני יכול לעזור לך :  

ההליך למיצוי זכויות מול המוסד לביטוח לאומי מצריך דיוק ומקצועיות וניסיון רב בעבודה מול הוועדות הרפואיות. אם אתם סובלים מפגיעה או מגבלה כלשהי, ייתכן וגם לכם מגיעות זכויות מול המוסד לביטוח לאומי. 

אתם מוזמנים להשאיר פרטים ואחזור אליכם בהקדם.

אייקון אזניות

צרו קשר עם

עו"ד ברק כהן

אייקון בקנה מידה דיני בעיגול חום.

תחומי התמחות

אני כאן. עבורכם !

מאמרים אחרונים בנושא ביטוח לאומי